Kopsavilkums par RUB biedru tikšanos ar Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāju Inesi Andersoni 13.10.2020, Rīgā
Piedalās no RUB puses: J.Juhņevičs, E.Alksne, S.Keiša, S.Vizma, K.Šulce, R.Pastars
I.Andersone informē par Rīgas Pilsētas Attīstības departamenta un Attīstības komitejas darbības jomām un funkcijām. Piem., apkaimes, kadastrālās vērtības, būvvalde, sadarbība ar Pierīgu, administratīvās teritorijas attīstība, apbūves zonējums u.c. No visām 26 jomām tikai 3 tieši skar uzņēmējdarbību. Priekšsēdētāja piedāvājusi visiem 16 komitejas deputātiem izvēlēties tās jomas, kurās viņi vēlas specializēties. Aktuālās tēmas, pie krām komiteja strādās tuvākajā laikā būs Rīgas un Pierīgas sadarbība, tajā skaitā, sabiedriskais transports, mobilitātes punkti, vilciena lomas palielināšana tieši Rīgas pilsētā. Darbs pie Rīgas attīstības plānošanas dokumentiem 2021.-2027. gadam. Pašvaldība cer trīs gadu termiņā izmantot ES finanses ar mērķi mazināt CO2 izmešus.
RUB biedri iepazīstina ar sevi.
Biedri pauž ierosinājumus un ieskicē problēmjautājumus par un ap uzņēmējdarbību Rīgā:
- Par Vecrīgu
- Aktivizēt projektu “Tūrists savā pilsētā”. Šobrīd Vecrīga ir “mirusi”. Ārvalstu tūristu nav. Latvijas iedzīvotāji no citiem reģioniem nebrauc uz Rīgu, tajā skaitā, Vecrīgu. Daudz uzņēmēji Vecrīgā ir bijuši spiesti aizvērt savus veikalus/restorānus vai strādāt tikai dažas dienas nedēļā, jo klienti vienkārši nav.
- Ierosinājums – eksperimenta kārtā atcelt RS autostāvvietu maksu arī sestdienās, lai cilvēki no reģioniem var apmeklēt Rīgu (un veikalus, kafejnīcas, muzejus, utt.) ar mazākām izmaksām. Īpaši tagad, kad sab.transportā jānēsā sejas maskas, lielāka loma ir privātajam transportam. (ar velotransportu uz Rīgu nevar nokļūt no visas Latvijas)
- Rīga vairāk jāreklamē kā nedēļas nogales galamērķis reģionu iedzīvotājiem. Atbrauc piektdienas vakarā, paliek viesnīcā (daudzu cenas šobrīd ir ļoti zemas), dodies apmeklēt Vecrīgu, teātri…. Ir jāizstrādā nedēļas nogaļu piedāvājums un par to aktīvi jāinformē Latvijas iedzīvotāji.
- Pie Rīgas Pasažieru ostas termināļa jāizvieto norādes tūristiem, kur viņiem jāiet, lai nokļūtu Vecrīgā. Jāsalabo celiņi.
- Jaunās kadastrālās vērtības. Jāpārskata reformas atlikšanas periods uz vēlāku laiku (arī saistībā ar pandēmiju), lai uzņēmumi var šo laiku pārdzīvot un izdzīvot.
- NĪN
- Atliktie NĪN maksājumi uzņēmējiem neko nepalīdz, jo daudziem situācija kļūst vēl sliktāka un nenoteiktība turpinās.
- Varbūt iespējams tomēr pamērot arī noteiktai uzņēmumu kategorijai NĪN atlaides
- Ēku renovācija. Varbūt iespējams tiem uzņēmējiem, kuri paši par saviem līdzekļiem veikuši ēku energoefektivitātes pasākumus, piemērot NĪN atlaides
- Sadarbība ar Rīgas apkaimju biedrībām. Apspriežot Rīgas attīstībai būtiskus jautājumus (arī infrastruktūras), jāsēdina pie viena galda ne tikai Rīgas vadība, administrācija, apkaimju pārstāvji, bet arī uzņēmēju pārstāvji, lai veidotos konsensus. Lai Rīgā būtu ne tikai “gulētāji” , bet arī uzņēmumi, ir jāmeklē kompromiss tam, lai uzņēmumi mazāk pārceltos uz Pierīgu. Otrs virziens – kā piesaistīt Rīgai jaunus “gulētājus”. Arī šeit jāmeklē gan instrumenti, gan kompromiss biznesa attīstībai pilsētā.
- Rīgas profils. Kāda būs Rīga pēc 7 – 10 gadiem. Kādus uzņēmumus un uzņēmējdarbības veidus vēlamies redzēs Rīgā. Piem., ja tā nav ražošana, tad tas uzņēmējiem ir jāzina un viņi savas investīcijas ieguldīs citos reģionos, pilsētās, novados.
I.Andersone informē par Rīgas perspektīvu no finanšu jomas skatu punkta nākamajam gadam. Pašvaldības budžeta samazinājums būs vismaz par 17milj. eiro. Tiks saglabātas brīvpusdienas bērniem pašvaldības PII, saglabāta bezmaksas braukšana sabiedriskajā transportā pensionāriem. Būvvalde testēs “zaļo koridoru” būvniecības jautājumos. PPP infrastruktūras uzlabošanai biznesam.