RUB 2018.gada 23.augustā aicina savus biedrus, uzņēmumu darbiniekus un radiniekus, kā arī mūsu biedrības draugus…
Savā pieredzē un domās dalās RUB valdes priekšsēdētājs, SIA Kosters valdes priekšsēdētājs Juris Juhņevičs.
Kā Jūs izlēmāt pievērsties uzņēmējdarbībai?
Jau kopš bērnības man ir paticis pieņemt lēmumus, būt par tiem atbildīgiem. Tā nonācu līdz mirklim, kad sapratu, ka gribu kaut ko savu. Tajā laikā strādāju rūpnīcā par ceha vadītāju, kad saņēmu piedāvājumu no somu kompānijas. Tas nāca īstajā brīdī, kad es domāju par jauniem izaicinājumiem.
Nedaudz apdomājot, piekritu. Lai arī, strādājot iepriekšējā uzņēmumā, bija pastāvīgs un stabils darbs ar labu atalgojumu, gribējās kaut ko jaunu un interesantāku. Un es nemaz nenožēloju, ka es parakstījos uz to. Viens no motivējošiem faktoriem bija arī tas, ka gribējās iemācīties angļu valodu. Mācoties skolā, neko nebiju apguvis, jo toreiz izglītības sistēma bija citāda. Tas bija viens no lielākajiem dzinējspēkiem mainīt kaut ko, un tad mazliet kā piespiedu kārtā angļu valodu arī apguvu. Strādājot ar somiem, no sākuma es strādāju no savas firmas, pēc tam viņi nodibināja savu uzņēmumu, un lietas mainījās. Es tad turpināju ar savu firmu pārstāvēt viņus mūsu tirgū, kā arī sāku strādāt ar citiem ražotājiem un piegādātājiem.
Kāpēc tika izvēlēta tieši šī nozare?
Var teikt, ka no vienas puses tā bija laba apstākļu sakritība, no otras puses es pats esmu speciālists kokapstrādes nozarē – kokapstrādes inženieris un galdnieks. Līdz ar to šīs nozares produkti ir arī pārstāvēti. Sākumā bija gan kokapstrādes iekārtas, gan dažādu veidu griezējinstrumenti, kurus mēs pašlaik nepiedāvājam, bet kokapstrādei mums ir slīpmateriāli, abrazīvie materiāli, palīgmateriāli, spīles, rokas elektroinstrumenti. Protams, strādāju arī ar metālapstrādes un būvniecības nozarēm.
Vai un kā laika gaitā Jūsu klients ir mainījies?
Mani klienti noteikti ir attīstījušies un auguši. Ir klienti, ar kuriem sadarbību esam sākuši, kad viņi nesen bija uzsākuši savu biznesu, viņi joprojām strādā, un, ja izseko, kā viņi ir mainījušies, tad var teikt, ka ir augusi kvalitāte. Viņu pircēji ir paaugstinājuši prasības, līdz ar to arī mani klienti ir paaugstinājuši prasības man – servisam, apkalpošanai, produktiem. Līdz ar to mēs visi šo laiku esam izglītojušies. Viens otru dzenam uz priekšu, un tas ir ļoti pozitīvi. Jau no paša sākuma cenšos piedāvāt augstas kvalitātes preci, bet tāda prece bieži vien nav vajadzīga tad, ja tiek ražots zemākas kvalitātes produkts. Līdz ko klients ražo produktu ar lielāku pievienoto vērtību, ar augstāku kvalitāti, tad iekārtām, instrumentiem, palīgmateriāliem arī ir jābūt augstas kvalitātes. Un tas man palīdz manā darbā, jo es savus produktus varu piedāvāt klientiem veiksmīgāk. Un arī mans klients saprot šo ieguvumu.
Kā Jūs no sava skatu punkta raksturotu šī brīža biznesa vidi Latvijā?
Pašreizējā situācija, visas šis nodokļu reformas ir bez skaidra skata uz nākotni. Ilgtermiņā nav pārliecības, stabilitātes… Uzņēmējs savu darbību parasti plāno ne tikai īstermiņā, bet arī ilgtermiņā – divi, trīs, pat pieci gadi. Bet līdz šim likumdošanas izstrādātāji un pieņēmēji nav ieviesuši skaidrību, kāda būs nodokļu politika tuvāko četru, piecu gadu laikā. Ik pēc pāris gadiem vai pat katru gadu kaut kas mainās, un nevar saprast, ar ko uzņēmējiem rēķināties. Pastāvīgi tiek tērēts laiks un resursi izmaiņu izzināšanai. Līdz šim parasti, kad tiek vestas sarunas starp darba devējiem un likumdevējiem, no sākuma solīts tiek viens, bet rezultāts ir pavisam cits. Un lēmumi mēdz būt pat pilnīgi pretēji solītajam. Līdz ar to izmaiņas dod lielas galvas sāpes gan uzņēmējiem, gan grāmatvežiem, kā arī rada papildus izmaksas. Piemēram, par kases aparātiem. Līdz pat pēdējai dienai nebija skaidrs, kas būs, un pat tagad nav līdz galam skaidrs, kādas izmaiņas varētu būt tuvākajā nākotnē. Piemēram, es nesen biju Kopenhāgenā, kur pilsētas centrā suvenīru veikalā joprojām ir vecais labais (vismazs 30 gadu vecs) kases aparāts. Nezinu, kā viņu nodokļu inspekcija tiek galā ar nodokļu iekasēšanu, bet izskatās, ka viss funkcionē. Bet pie mums vajag ieviest kosmiskas tehnoloģijas, un uzņēmējiem, protams, par to visu ir jāmaksā.
Kur un kā Jūs smeļaties enerģiju pēc darba? Un iedvesmu darbam?
Kā mēs strādājam, tā mēs atpūšamies (smejas). Man ļoti patīk sportot, esmu aktīva dzīves veida piekritējs. Pašlaik divi vakari nedēļā tiek veltīti hokejam, bet ikdienā vingroju, lai uzturētu sevi formā. Vasarā darbojos piemājas dārzā. Un daudz mēģinu ceļot. Pēdējā laikā īpaši. Ceļojumi man palīdz atslēgties no ikdienas rutīnas, gūt jaunas idejas darbiem un arī pieredzi, kā lietas notiek citur, un tas dod jaunu iedvesmu.
Vai Jūs ieteiktu citiem uzņēmējiem pievienoties RUB un kādēļ?
Es, protams, noteikti aicinu uzņēmējus pievienoties RUB un būt sabiedriski aktīviem. Es uzskatu, ka tas ir viens no veidiem kā nestāvēt malā un zem RUB karoga paust savu viedokli dažādos uzņēmējdarbībai svarīgos jautājumos. It sevišķi tagad, kad tik bieži likumdošanā tiek veiktas atkārtoti kārtējās reformas, kas ļoti ietekmē uzņēmējus. Par cik RUB ir Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedrs, mēs to arī izmantojam, piedalāmies visos šajos procesos un paužam savu viedokli. Tas ir viens no svarīgiem punktiem, lai iesaistītos RUB.
Nākamais varētu būt – iegūt var tikai dodot. RUB aktīvi darbojas ar jauniešiem, jaunajiem uzņēmējiem, tos gan konsultējot, gan darbojoties kā mentori. Pieredzējušiem uzņēmējiem šeit ir iespēja dalīties ar savām zināšanām, bet jaunajiem uzņēmējiem, iesaistoties RUB, ir iespēja iegūt informāciju kā veidot un attīstīt savu jauno uzņēmējdarbību, un iespēja vienmēr prasīt padomu pieredzējušākiem.
Un, protams, par cik RUB aktīvi sadarbojas ar uzņēmēju biedrībām citās Latvijas pilsētās, ir iespēja kontaktēties un apmainīties ar pieredzi un informāciju ar citu reģionu pārstāvjiem. Līdz ar to tiek veidoti kontakti, kā arī tas palīdz veidot jaunas uzņēmējdarbības idejas un iespējas.
Jūsu vēlējums Latvijai, sagaidot valsts simtgadi?
Man ir daudz vēlējumu, bet tas, kas saistīts ar uzņēmējdarbību, ir vēlējums, lai nākamā gada parlamenta vēlēšanās uz valsts simtgadi tiek ievēlēta jauna un patriotiska valsts vadība, kura ir spējīga mūsu mazo Latviju nevis izmantot savām politiskajām un ekonomiskajām spēlītēm, bet veicinātu un attīstītu uzņēmējdarbību, lai padarītu mūsu valsti ar stipru ekonomiku.
Jūsu padoms, vēlējums jaunajiem uzņēmējiem vai tiem, kuri vēl prāto par savas uzņēmējdarbības uzsākšanu?
Ja ir kaut kāda doma, ideja to darīt, tad tas ir jādara! Ja neko nepamēģinās un nesāks, tad arī nevarēs saprast, kas var izdodies un kas nē. Jebkurš nezināmais, protams, ir risks, un uzņēmējdarbība bez riska nav iedomājama, bet, ja ir kaut vismazākā ideja kaut ko uzsākt, darīt, tas ir jāmēģina. Un, ja kādam ir kādi jautājumi, es vienmēr esmu atvērts sniegt padomu!
RUB 2018.gada 23.augustā aicina savus biedrus, uzņēmumu darbiniekus un radiniekus, kā arī mūsu biedrības draugus…
Otrdien, 7.novembrī, RUB valde, biedri un citi interesenti tikās kārtējā atklātajā RUB valdes sēdē. Šoreiz…
Intervija ar Ilzi Kalniņu - Rīgas Tālmācības vidusskolas dibinātāja, Latvijas Tālmācības profesionālā centra dibinātāja, izglītības…