Sigita Keiša – RUB valdes locekle, grāmatvedības aģentūras SIA Kamelota valdes locekle. - Kā Jūs…
Krists Blažēvics – SIA BK Royal valdes loceklis, SIA BG noma valdes loceklis
– Kā Jūs izlēmāt pievērsties uzņēmējdarbībai?
Īsi un vienkārši – gribēju sevi pierādīt! Gan sev, gan savai ģimenei. Un es arī sapratu, ka negribu strādāt pie citiem.
– Kāpēc tieši šī nozare un kas Jūs tajā saista?
Pārstāvu divas nozares – arhitektūru un sastatņu nomu. Mans tēvs ir arhitekts, un līdz ar to es jau kopš bērnības esmu bijis blakus šajās arhitektūras, celtniecības nozarēs. Arhitektūrā sāku darboties pirms pieciem gadiem, dibinot uzņēmumu BK Royal. Drīz vien, iesaistoties un mācoties vairāk arī par pašu celtniecības procesu, uzzināju plašāk arī par sastatnēm. Šādā ceļā pirms četriem gadiem sāku nodarboties arī šajā nozarē, nodibinot sastatņu nomas uzņēmumu BG Noma.
Iepriekš man bija arī kafejnīca, bet, ja godīgi, es pat nezinu kāpēc. Intereses pēc. Lieki teikt, ka šis uzņēmums arī vairs nav aktuāls.
– Vai un kā laika gaitā ir mainījies Jūsu klients?
Ar uzņēmējdarbību kopumā nodarbojos sešus gadus, šajā laikā, kā minēju iepriekš, man ir bijuši trīs dažādi biznesi ar ļoti atšķirību klientūru.
Arhitektūrā galvenie klienti ir ģimenes, pāri. Tas ir garš un diezgan lēns process, kurā kopā domājam, plānojam. Līdz ar to prasības un to izpilde visbiežāk noris mierīgā tempā. Savukārt sastatņu nomā klienti ir celtnieki, kuri ir ļoti prasīgi un kuriem visu vajag ļoti ātri, bieži „vajadzēja jau vakar”. Viņi nesaprot vai arī viņiem vienkārši ir vienaldzīgi, ka viss ir pieejams ierobežotā apjomā. Par līgumiem un samaksām viņi domā pēc tam, galvenais ir saņemt pakalpojumu, uzstādīt sastatnes tūlīt un tagad.
Varbūt pēc vēl desmit uzņēmējdarbības gadiem es varēšu aprakstīt arī kaut kādas citas izmaiņas prasībās, tendencēs…
– Kā Jūs raksturotu no sava skatu punkta šī brīža biznesa vidi Latvijā?
Latvijā ir grūti, jo ir ļoti maz cilvēku. Un no tā mazumiņa atrast vēl potenciālos klientus konkrētajā nišā, kuriem vajadzēs tieši tavu pakalpojumu, jo arī konkurence ir augsta… Kopumā ir grūti. Tev jābūt ļoti unikālam, lai Latvijā ilgtermiņā tā droši pastāvētu. Cilvēku un līdz ar to aktīvu klientu trūkums ir ļoti jūtams. Te var izmēģināt kaut ko ar mērķi par Baltijas tirgu kā minimums un tad jau tālāk Skandināvija, Vācija. Mēs pašlaik mēģinām ieiet Igaunijas, Vācijas, Skandināvijas tirgos ar sastatnēm.
Savukārt no likumdošanas viedokļa ir nepārtrauktas pārmaiņas. Piemēram, joprojām nezinām, kas nākamgad būs ar mikrouzņēmumiem. Pat ja tagad tiks kaut kas pieņemts, tas droši vien decembrī vēl mainīsies. Tas mūs ietekmēs, jo tas ietekmēs mūsu klientu – jo viņiem būt lielāks nodokļu slogs, jo mazākas algas un mazāka iespēja, ka viņi projektēs, būvēs, atjaunos. Pagaidām Eiropas Savienības nauda ir atbalsts mūsu nozarē, bet tie ir vēl tikai daži nākamie gadi. Kopumā nenoteiktība ir tas galvenais, kas traucē ilgtermiņa plānošanai. Piemēram, mums aktuāli ir mikrouzņēmumi, es arī esmu gājis uz LTRK… Piedalījos, diskutēju, cīnījos pret, kad jau pirmās izmaiņas rosināja, bet tagad vispār grib to likvidēt, celt nodokļus, apgrozījumu samazināt, līdz ar to neviens nesaprot, kas sekos un ko darīt.
– Kur un kā Jūs smeļaties enerģiju un iedvesmu pēc darba?
Tā noteikti ir ceļošana. Gan Latvijā, gan ārpus tās. Patiesībā uzņēmēja domāšana ceļojot arī palīdz – ja gadās kādas nestandarta situācijas, uzņēmēja pieredze bieži ļauj no tām veiksmīgi tikt laukā. Mana atpūta un iedvesma lielā mērā ir arī adrenalīns – esmu lēcis ar izpletni, lidojis ar helikopteru, braucu laivu braucienos.
– Vai un kādēļ Jūs ieteiktu citiem uzņēmējiem pievienoties Rīgas uzņēmēju biedrībai?
Latvijā uzņēmēju ir ļoti maz, un jebkurām mazām grupām ir jāapvienojas, lai kaut ko mainītu. Šis ir viens no veidiem – RUB, LTRK vai vēl citas biedrības, apvienības. Ir jāapvienojas, lai kaut ko ietekmētu. Vienam mazam uzņēmumam nav pietiekami daudz resursu, bet, ja jūs esat vairāki, kaut ko jau var paveikt. RUB ir viena no tām vietām, kur to var izdarīt.
Protams, RUB arī palīdz paplašināt pieredzi ar padomiem no citiem, un pats varu sniegt padomus jaunajiem uzņēmējiem. Arī kontakti ar valstsvīriem, pašvaldību deputātiem – ir lielāka iespēja iegūt tiešu nevis pastarpinātu kontaktu, un tad ir iespēja tieši uzdot savu jautājumu, virzīt savas aktualitātes.
– Jūsu vēlējums Rīgai un Latvijai, sagaidot valsts simtgadi!
Lai Latvijā būtu vismaz līdz divi miljoni iedzīvotāju, vislabāk būtu, ja mēs būtu trīs miljoni uz šīs teritorijas! Tik īsā laikā tas droši vien nenotiks, bet, jā, populācijas pieaugums būtu mans vēlējums, jo tad jau arī visas pārējās lietas notiks.
– Jūsu padoms, vēlējums jaunajiem uzņēmējiem vai tiem, kuri vēl prāto par savas uzņēmējdarbības uzsākšanu!
Nedomāt, bet darīt! Sākumā nevajag daudz un tālu plānot, bet gan darīt. Kad sāk darīt, viss arī aiziet savās sliedēs, jo darot tu piesaisti lietas. Ir jādara, lai kaut ko sasniegtu! Ja Tev klients var piezvanīt pa nakti, un tu brauc, dari un saproti, ka tev tas patīk, tad tas ir jādara. Tā ir darīšana nevis runāšana!
Es sākumā neplānoju, ka man būs, teiksim, nepieciešams pusmiljonu liels ieguldījums. Es tik tālu pat nebiju aizdomājies. Vienkārši sāku darīt, un mēs paši tālāk visu nākamo piesaistām. Ieslēdzas sniega bumbas efekts. Tu piesaisti apkārt cilvēkus, kas var palīdzēt… To ir grūti izskaidrot, bet galvenais ir nebaidīties, nedrīkst domāt par grūtībām, bet jādara.
Sigita Keiša – RUB valdes locekle, grāmatvedības aģentūras SIA Kamelota valdes locekle. - Kā Jūs…
Intervija ar Rīgas Uzņēmēju biedrības biedru, SIA „Kāgo” dibinātāju Gunāru Kaukuli.
Saulainā 9.oktobra pēcpusdienā skaistā vietā Buļļu salā pulcējāmies uz atklāto valdes sēdi pie mūsu biedra…